fbpx Skip to main content
ślad węglowy transportu osobowego

Przy okazji pracy nad jednym tematem zacząłem analizować jak nasze decyzje związane z transportem wpływają na emisje. W tym celu przygotowałem 2 wykresy – jeden dla dojazdów samochodem i motocyklem oraz drugi dla dojazdów komunikacją zbiorową.

Okazuje się, że najgorszą możliwą opcją są w zasadzie samotne przejazdy samochodem – wystarczy wziąć jednego pasażera, żeby indywidualny ślad węglowy został zredukowany o połowę. Dzięki temu w przypadku „małych” oraz „średnich samochodów przejazd samochodem będzie tak samo obciążać środowiskiem jak przejazd autobusem (zabranie większej liczby pasażerów powoduje, że autobus wypada gorzej). Należy jednak pamiętać o emisji pozostałych gazów, zużyciu opon będących źródłem mikroplastiku czy o innych mikrozanieczyszczeniach.

Porównując samochody z koleją – jeżeli wybieramy się w podróż w 4 osoby, to w zasadzie tylko mały samochód może być konkurencyjny „emisyjnie”. Zestawiając samochody z samolotami, to latając klasą ekonomiczną, ślad węglowy może być nawet mniejszy niż w przypadku samotnych przejazdów samochodem (w przypadku lotów krajowych ślad węglowy będzie nieco gorszy niż dla samochodów).

Innym ciekawym wnioskiem jest to, że tramwaj jest 3-krotnie mniej emisyjny, niż autobus. W przypadku UK (dla którego pochodzą te dane) samochód elektryczny jest ok 5x lepszy niż samochód benzynowy (podczas gdy emisje przy produkcji prądu w UK są o 1/3 mniejsze niż w PL).