fbpx Skip to main content

Wczoraj marka Tommy Hilfiger ogłosiła rozpoczęcie programu zrównoważonego rozwoju o nazwie Make It Possible, w ramach którego chce spełnić 24 cele do 2030 roku. Jest to ważny krok, gdyż branża modowa stanowi na dzień dzisiejszy ogromne obciążenie dla środowiska. W ramach tego programu firma wyróżniła 4 filary, które omówię poniżej, a na końcu krótko skomentuję.

Circle Round

Jest to filar związany z cyrkularnością rozwiązań. Po zakończeniu żywotu zaprojektowane wyroby mają być w pełni cyrkularne poprzez biodegradację (cykl biologiczny) lub zawrócenie surowca (cykl techniczny). Dotychczas w ramach tego filaru firma zdążyła przeszkolić 80% swoich projektantów z zakresu projektowania cyrkularnego.

Dodatkowo firma chwali się produkcją jeansów w 100% z recyklingu – warto tu jednak nadmienić, że czym innym jest recykling odpadów poprodukcyjnych (a o tym jest mowa), a czym innym recykling odpadów pokonsumpcyjnych. Generalnie recykling odpadów poprodukcyjnych jest zdecydowanie prostszy niż odpadów pokonsumpcyjnych, gdyż mamy jasno zdefiniowany odpad wraz z jego właściwościami.

Na stronie można również znaleźć informację, iż firma wyprodukowała 600 tys. jeansów z zawartością bawełny z recyklingu pokonsumpcyjnego na poziomie 20% – z mojej perspektywy jest to zdecydowanie ważniejsze osiągnięcie, gdyż taku surowiec zdecydowanie trudniej poddać recyklingowi.

Dodatkowo firma wdraża rozwiązania w obuwnictwie, gdzie skórę zastępuje jej odpowiednikiem wykonanym ze skórek jabłek. Od pewnego czasu obserwuję powstawanie tego typu rozwiązań – nie analizowałem dotychczas cyklu życia tych materiałów, jednak produkcja zwykłej skóry jest bardzo nieekologiczna (pomimo wysokiej wytrzymałości materiału). To oznacza, że nawet przy umiarkowanej wytrzymałości może być to ciekawa z perspektywy ekologiczności.

Z innych istotnych działań – Tommy Hilfiger wdrożył ciekawą innowację wspierającą projektantów pod kątem projektowania cyrkularnego przy wykorzystani oprogramowania do projektowania 3D. Dodatkowo firma planuje odejść od poliestru nie pochodzącego z recyklingu, a także zwiększyć ilość nylonu (poliamidu) z recyklingu do 40%.

Made for Life

Każdy etap działalności firmy ma być realizowany z poszanowaniem dla planety, w szczególności w kwestii postępujących zmian klimatycznych, wykorzystania gruntów, gospodarki wodnej, a także zanieczyszczenia chemicznego (tak, obróbka tkanin wymaga stosowania sporej ilości chemii – o czym pisałem tutaj przy okazji oceny ekologiczności tkanin)

Jednym ze elementów tego filaru jest stosowanie rozwiązań technologicznych o ograniczonym zużyciu wody oraz energii elektrycznej (niestety brakuje danych liczbowych, więc ciężko to ocenić). Innym elementem jest redukcja śladu węglowego powierzchni biurowych oraz logistycznych poprzez wymianę oświetlenia na LEDowe oraz zasilanie z wykorzystaniem fotowoltaiki.

Z ważniejszych informacji – w 2019 firma ograniczyła liczbę przesyłek drogą lotniczą o 40%, co jest znaczącym sukcesem ze względu na emisyjność lotów (zakładając oczywiście, że firma sporo takich transportów realizuje).

Firma planuje doprowadzić do sytuacji, w której 100% opakowań stosowanych w logistyce będzie recyklowalnych (z tym różnie bywa 😉 ), wielorazowych (dobra droga) lub kompostowalnych (względna droga, o czym pisałem tutaj – zależy jaki będzie certyfikat kompostowalności). Dodatkowo firma chce wyeliminować plastikowe opakowania jednorazowe wytwarzane z ropy (co również może być średnim rozwiązaniem, gdyż może zaburzyć istniejący strumień opadów)

Oprócz tego firma planuje wdrożyć w fabrykach filtry blokujące 100% szkodliwych chemikaliów oraz mikrowłókien (szkoda, że teraz tego nie ma). Firma chce w swoich biurach wdrożyć rozwiązania „zero-waste’owe” oraz wyeliminować jednorazowy plastik (szkoda, że nie chce wyeliminować jednorazowego szkła, papieru i metalu – niestety jest to dość krótkowzroczne myślenie).

Everyone Welcome

Tommy Hilfiger ma się stać marką otwartą dla wszystkich – jest to filar związany z dostępnością i działalnością społeczną, także pozwolę sobie go nie omawiać 😉

Opportunity for All

Marka Tommy Hilfiger chce wdrożyć szereg zmian w kwestii możliwości odniesienia sukcesu w pracy – podobnie jak wcześniej, nie jest to tematyką bloga, myślę, że ktoś specjalizujący się w odpowiedzialności społecznej mógłby się w tym zakresie wypowiedzieć 😉

Podsumowanie

Marka Tommy Hilfiger postawiła sobie dość ambitne zadanie – planuje wdrożyć rzeczywiści szereg rozwiązań z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym. Wg mnie te działania są jak najbardziej słuszne. Zabrakło mi jednak bardziej szczegółowych informacji w kwestii domykania obiegu produkowanych wyrobów. Z mojej perpektywy zostało to dość pobieżnie ujęte. Firma na pewno będzie w stanie ograniczyć ilość odpadów produkcyjnych, niemniej zdecydowanie trudniejszym aspektem będzie zadbanie o to, żeby produkowane przez nich wyroby po dokonaniu żywota zostały poddane recyklingowi – a to jest tak naprawdę kluczowe w tej branży.

Literatura

[1] https://responsibility.pvh.com/tommy/

Grafika pochodzi stąd i została wykorzystana zgodnie z licencją Creative Commons

Zostaw komentarz