fbpx Skip to main content

Niedawno przygotowywałem infografikę nt. granic planetarnych (tutaj) i o tym, że w zasadzie skupiamy się tylko na śladzie węglowym. Postanowiłem pójść o krok dalej i pokazać na konkretnym przykładzie porównanie dwóch rodzajów opakowań – jednorazowej butelki szklanej oraz wykonanej z HDPE. Absolutnie nie chodzi tutaj o gloryfikowanie plastiku – zależało mi na pokazaniu, że prócz śladu węglowego (a konkretniej potencjału globalnego ocieplenia) istnieje wiele innych wskaźników, które opisują oddziaływanie na środowisko. Problem z nimi jest taki, że mało się o nich mówi, są trudniejsze w interpretacji, ale za ich pomocą możemy ocenić oddziaływanie naszych rozwiązań na środowisko.

To tylko pokazuje, jak daleko nam od odejścia od negatywnego oddziaływania na środowisko. Możemy mieć firmy neutralne węglowo, ale to nie oznacza, że dalej nie będą one szkodzić środowisku. Czasem dochodzi do paradoksu, że w jednej kategorii (ślad węglowy) produkt sprawdza się bardzo dobrze, ale w pozostałych może znacząco szkodzić środowisku. Mówią o tym zresztą normy ISOwskie, że w podejmowaniu decyzji prośrodowiskowych nie należy skupiać się tylko na jednym wskaźniku, jakim jest ślad węglowy.

Od zeszłego tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem bazy EcoInvent, która posiada ona dane niezbędne do przeprowadzenia pełnej analizy LCA z uwzględnieniem szerokiego oddziaływania na środowisko (tak jak ta powyżej). Baza zawiera ponad 18000 zestawów danych nt. produktów oraz procesów z branż: spożywczej, budowlanej, mechanicznej, chemicznej i polimerowej, leśnej i drzewnej, metalowej, transportu, turystyki, gospodarki odpadami, tekstyliów i innych. Jeżeli ktoś z Państwa byłby zainteresowany takimi analizami w celu zrozumienia całościowego oddziaływania stosowanych rozwiązań na środowisko – jestem do dyspozycji.

Dla dociekliwych – zrzut z arkusza kalkulacyjnego poszczególnych statystyk 🙂

Obliczenia zostały przeprowadzone z wykorzystaniem bazy EcoInvent 3.8 oraz metod CML-AI baseline oraz AWARE (zużycie wody) dla uśrednionych przypadków zawartych w bazie. Dla podejmowania decyzji biznesowych należy przeprowadzić obliczenia dla konkretnych rynków i uwarunkowań.